AliExpress Vergi Hesaplama Aracı (2020)


Aşağıda bulunan AliExpress Vergi Hesaplama Aracı, sadece 30 kilogramın altında alacağın ürünler için doğru sonuç verir. Eğer ürünün 30 kilogramın üzerindeyse bu aracı kullanarak hesaplama yapmamanı tavsiye ederiz.

Not: Eğer hesaplama aracı görünmüyorsa sayfayı yenilemen gerekiyor.

Not: Aşağıdan aldığın fiyat bir ürün aldığında karşılaşabileceğin en yüksek fiyatı verir. Muhtemelen daha düşük vergi ödeyeceksin. Ama her zaman olabilecek en yüksek fiyata hazırlıklı olmakta fayda var.


AliExpress Vergi Hesaplama Aracı Nedir?

Hepimizin bildiği gibi bir süre önce yurt dışı vergilerinde değişiklik yapıldı. AliExpress, Amazon gibi yurt dışı menşeili şirketlerden yapacağınız alışverişlerde geçerli olan 22 Euro’ya kadar olan vergi muafiyeti tamamen kaldırıldı. Son durumda Avrupa Birliğinden satın alınan ürünlerden ürünün fiyatının %18’i vergi olarak ödenecek. Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden birinden alışveriş yapılacak olursa bu durumda alınan ürünün %20’si vergi olarak ödenecek. AliExpress gümrük vergisi hesaplama aracı senin ödeyeceğin bütün vergileri hesaplar.

Gümrük Vergisi Hesaplama

Yukarıda da belirtildiği gibi Avrupa Birliği ülkelerinden yapılan alışverişlerde, ürün fiyatının %18’i vergi olarak ödeniyor. Avrupa Birliğine dahil olmayan ülkelerden yapılan alışverişlerde %20 vergi kesintisi oluyor.

AliExpress’ten Yapacağım Alışverişlerde Ne Kadar Vergi Ödeyeceğim? Vergi Hesaplama Aracı Ne Kadar Vergi Ödeyeceğimi Hesaplar Mı?

Evet! Bunlarla sen uğraşma, vergi hesaplama aracı senin için hızlıca hesaplama yapıyor. Yine de detayları öğrenmek istiyorsan okumaya devam et. AliexpressRehberi üzerinden veya direkt olarak AliExpress sitesinden yapacağın alışverişlerde, alışverişi yaptığın ülke Çin olacağı için ödeyeceğin gümrük vergisi oranı %20 olacaktır. Bu verginin yanında alacağın her ürün için ödeyeceğin sabit ücretler ve ürünün ağırlığına bağlı olarak devreye giren Katma Değer Vergisi (KDV) var.

Hangi Durumlarda Katma Değer Vergisi (KDV) Ödeyeceğim?

Eğer satın alacağın ürün 1500 Euro’dan daha ucuz ise Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeyeceksin. Eğer ürünün 1500 Euro’dan daha pahalı ise Katma Değer Vergisi (KDV) ödemek durumundasın.

Ürünümün Fiyatı 1500 Euro’nun Üzerinde, Ne Kadar KDV Ödeyeceğim?

Eğer ürünün fiyatı 1500 Euro’nun üzerindeyse ödeyeceğin Katma Değer Vergisi (KDV) miktarını şöyle hesaplayabilirsin; ürünün fiyatı ve ürünün Gümrük Vergisi toplanıp, bu sonucun %18 i alınır. Ancak bunlarla uğraşmak istemiyorsan yukarıya eklediğimiz vergi hesaplama aracını kullanabilirsin.

Vergi Hesaplama Aracı KDV Hesaplayabiliyor Mu?

Evet, araç, girdiğin fiyatı algılayarak Katma Değer Vergisini (KDV) ekleyip eklemeyeceğine kendisi karar verir.